W tym tygodniu

Brak pluginu Flash

Cennik

  • Jeśli nie widzisz tego obrazka, prawdopodobnie masz wyłączoną ich obsługę lub używasz przeglądarki tekstowej. Jeśli chcesz zobaczyć cennik, włącz obsługę obrazków.
  • Jeśli nie widzisz tego obrazka, prawdopodobnie masz wyłączoną ich obsługę lub używasz przeglądarki tekstowej. Jeśli chcesz zobaczyć cennik, włącz obsługę obrazków.
  • Jeśli nie widzisz tego obrazka, prawdopodobnie masz wyłączoną ich obsługę lub używasz przeglądarki tekstowej. Jeśli chcesz zobaczyć cennik, włącz obsługę obrazków.
  • Jeśli nie widzisz tego obrazka, prawdopodobnie masz wyłączoną ich obsługę lub używasz przeglądarki tekstowej. Jeśli chcesz zobaczyć cennik, włącz obsługę obrazków.
  • Jeśli nie widzisz tego obrazka, prawdopodobnie masz wyłączoną ich obsługę lub używasz przeglądarki tekstowej. Jeśli chcesz zobaczyć cennik, włącz obsługę obrazków.
  • Jeśli nie widzisz tego obrazka, prawdopodobnie masz wyłączoną ich obsługę lub używasz przeglądarki tekstowej. Jeśli chcesz zobaczyć cennik, włącz obsługę obrazków.

Tutaj znajdziecie Państwo opisy aktualnie wyświetlanych w naszym kinie filmów. Opisy są zamieszczone w kolejności chronologicznej wyświetlania filmów.

Mężczyzna imieniem Ove

produkcja: Szwecja, 2015
czas trwania: 116 min.
scenariusz i reżyseria: Hannes Holm
dystrybucja w Polsce: Aurora Films
obsada: Rolf Lassgård, Bahar Pars, Filip Berg

Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę...

Choć ‘Mężczyzna...’ otrzymał w zeszłym roku Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej komedii, w rzeczywistości okazuje się wypowiedzią na całkiem poważne tematy. Stopniowe poznawanie przyczyn nękającej protagonistę depresji pozwala dojść do wniosku, że Holmowi udało się złapać nas w pewną pułapkę. Oceniając Ovego pochopnie i po pozorach popełniliśmy ten sam błąd, który staje się udziałem bohatera w kontakcie z nieznajomymi. W miarę gdy lepiej poznajemy historię mężczyzny, dostrzegamy w nim człowieka wartościowego, zdolnego do poświęceń i troski o najbliższych. Zaczynamy rozumieć, że protagonista zatracił w sobie te cechy, gdyż przeżył osobistą tragedię. Inną ważną przyczynę karykaturalnej postawy mężczyzny stanowi towarzyszące mu poczucie, że otaczający świat w ogóle nie przypomina tego, który poznał w młodości. W pobliżu nie ma natomiast nikogo zdolnego objaśnić mu naturę nowej rzeczywistości. W tej sytuacji charakteryzujące Ovego przywiązanie do przepisów stanowi po prostu rozpaczliwą formę poszukiwania przez niego stabilności i bezpieczeństwa. Na przykładzie tytułowego bohatera ‘Mężczyzna...’ udowadnia, że postawy, które wzbudzają nasz instynktowny sprzeciw, często mają swoje racjonalne wytłumaczenie. Dzięki temu film Holma okazuje się przewrotną bajką o możliwości osiągnięcia porozumienia w czasach rosnących napięć i coraz trwalszych podziałów.” (Piotr Czerkawski, Filmweb.pl)

Botoks

produkcja: Polska, 2017
czas trwania: 135 min.
scenariusz i reżyseria: Patryk Vega
dystrybucja w Polsce: Kino Świat
obsada: Olga Bołądź, Agnieszka Dygant, Katarzyna Warnke, Marieta Żukowska, Piotr Stramowski, Tomasz Oświeciński, Sebastian Fabijański, Janusz Chabior

Szpital ukazany w „Botoksie” to nie fikcja z popularnych seriali czy folderów prywatnych sieci medycznych. To zakład pracy, gdzie codziennie wylewa się krew, pot i łzy. W jego murach splatają się losy czterech kobiet. Daniela pracę w służbie zdrowia zaczyna jako ratowniczka medyczna, jeżdżąc na akcje z bratem Darkiem. Poddając się licznym zabiegom medycyny estetycznej, z brzydkiego kaczątka zmienia się w bezwzględną, odnoszącą sukcesy przedstawicielkę koncernu farmaceutycznego. Magda jest ginekologiem położnikiem. Swoją renomę zbudowała jako etatowa specjalistka od aborcji. Gdy sama zachodzi w ciążę, jej konflikt z ordynatorem wchodzi w dramatyczną fazę i zwierzchnictwo szpitala próbuje pozbawić ją pracy. Poukładany świat cenionej chirurg, Patrycji, rozsypuje się, gdy kobieta dowiaduje się o zdradzie męża. Podkopane poczucie wartości popycha ją w kierunku ginekologii estetycznej i kobiecego libido. Swoje odkrycia Patrycja chce sprawdzić w związku z metroseksualnym Michałem, który jest zaprzeczeniem mężczyzny. Beata to lekarka SOR-u, która w wypadku motocyklowym traci narzeczonego. Samotna kobieta uśmierza ból, uzależniając się od silnych leków opioidowych, które wykrada w szpitalu. Wówczas poznaje Marka, sanitariusza, który ukrywa przed światem własny sekret.

W tym filmie żadna scena nie jest wymyślona. To poparty wielomiesięcznymi wywiadami, wstrząsający obraz życia i pracy lekarek oraz pielęgniarek w Polsce. Z ich opowieści wyłonił się porażający scenariusz, ukazujący problemy służb medycznych, jak i współczesnych kobiet. „Botoks” to autentyczne historie silnych, zdeterminowanych i wyrazistych lekarek, które zmagają się z najtrudniejszymi życiowymi decyzjami i problemami: dyskryminacją, presją macierzyństwa, pogonią za młodością, walką o prawo do wolnego wyboru i własnych poglądów. Obok napięcia i potężnej dawki emocji nie zabraknie tu charakterystycznego dla filmów Patryka Vegi humoru. O jego jakość zadba doborowa, pełna gwiazd ekipa aktorska. Przygotujcie się na film, po którym już żadna wizyta u lekarza nie będzie taka jak dawniej!

My Little Pony. Film

produkcja: Kanada, USA, 2017
czas trwania: 99 min.
reżyseria: Jayson Thiessen
dystrybucja w Polsce: Monolith
głosy: Magdalena Krylik, Agnieszka Mrozińska-Jaszczuk, Monika Pikuła, Julia Kołakowska-Bytner, Małgorzata Szymańska, Monika Kwiatkowska

Zupełnie nowe przygody magicznych kucyków, które po raz pierwszy będą musiały opuścić baśniową Equestrię i wkroczyć w tajemniczy, wielki świat. Stadko dzielnych kucyków staje oko w oko ze swoim największym wrogiem. Złowrogi Król Burzy postanawia wykraść całą magię z ich rodzinnego królestwa. By ją odzyskać, dzielni bohaterowie wyruszą w pełną przygód podróż, podczas której zyskają nowych przyjaciół jak morskie kucyki czy dobroduszni piraci, przeżyją wiele emocjonujących i zabawnych perypetii i po raz kolejny udowodnią, że przyjaźń to magia!

Equestria zostaje kolejny raz najechana i tylko nasze bohaterki mogą ją ocalić. W poszukiwaniu ratunku koniki odwiedzą m.in. miasto hipopotamów, pokład latającego statku oraz świat podwodnych kucyków. Nie obejdzie się bez paru efektownych ucieczek, slapstickowych żartów oraz musicalowych przerywników. Starsze dzieciaki z pewnością nie będą się więc nudzić. Dla młodszych fanów kinowe ‘My Little Pony’ może się jednak okazać traumatycznym doświadczeniem. W filmie Jaysona Thiessena sporo jest bowiem momentów mrocznych, niewolnych od przemocy. Zgoda, serial także nie zawsze bywa oazą łagodności, ale ogląda się go bez poczucia, że może on zafundować maluchom nocne koszmary. Na plus twórcom filmu trzeba policzyć zawrotne tempo akcji oraz przyjemną dla oka animację, będącą połączeniem tradycyjnej techniki rysunkowej z komputerowymi efektami. To oczywiście za mało, by kucyki Hasbro mogły startować w tej samej gonitwie co produkcje Pixara czy nawet Illumination Entertainment. Dzieciaki, które czekały na możliwość zobaczenia ulubionych bohaterek na dużym ekranie, nie powinny być jednak rozczarowane.” (Łukasz Muszyński, FIlmweb.pl)

Zgoda

produkcja: Polska, 2017
czas trwania: 87 min.
reżyseria: Maciej Sobieszczański
dystrybucja w Polsce: Kino Świat
obsada: Jakub Gierszał, Zofia Wichłacz, Julian Świeżewski, Wojciech Zieliński, Danuta Stenka, Jacek Braciak

Jest rok 1945. Właśnie kończy się wojna. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród „niechętnych komunistycznej władzy”. Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak, Franek. Próbuje ocalić Annę, w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin, Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie... Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko...

Stało się to zaraz po powrocie scenarzystki, Małgorzaty Sobieszczańskiej, ze Śląska, gdzie szukając materiału do scenariusza, spotkała się z byłymi więźniami obozu Zgoda. Oglądając jej wywiady, zobaczyłem osiemdziesięcioletniego mężczyznę, który znalazł się w obozie w wieku czternastu lat. Pierwsze pytanie, które usłyszał, dotyczyło tego, jak trafił do obozu. I wtedy właśnie wydarzyło się coś absolutnie szokującego, ten mężczyzna usiadł przy stole, poprawił mankiet koszuli i rozpłakał się jak dziecko. Było to niezwykle poruszające i przejmujące zarazem. Pomyślałem wtedy, że wciąż coś jest nierozwiązane, że jakaś historia nadal pozostaje niedomknięta. Wówczas dotarło do mnie, że warto ten film zrobić chociażby dla tego jednego człowieka. Z czasem zrozumiałem, że więźniowie, którzy przeżyli nazistowskie obozy koncentracyjne, są traktowani jak bohaterowie. Tymczasem ci, którzy przetrwali obozy komunistyczne, zostali zapomniani. Nikt nigdy nie poprosił ich o wybaczenie. Nikt nie wziął za te zbrodnie odpowiedzialności. Przez wiele dekad i pokoleń nikt o tym nie wspominał. Tak, jakby ich historia w ogóle się nie zdarzyła.” (Maciej Sobieszczański, reżyser)

Wszyscy moi mężczyźni

produkcja: USA, 2017
czas trwania: 97 min.
scenariusz i reżyseria: Hallie Meyers-Shyer
dystrybucja w Polsce: Kino Świat
obsada: Reese Witherspoon, Michael Sheen, Lake Bell, Nat Wolff, Pico Alexander, Candice Bergen

Po rozstaniu z mężem, Alice wraz z córkami opuszcza Nowy Jork. W Los Angeles wraca do rodzinnego domu, znajduje pracę oraz szkołę dla dzieci. I tylko sprawy sercowe odkłada gdzieś na bok. Wszystko zmienia się, gdy w dniu urodzin poznaje trzech uroczych facetów, którzy – podobnie jako ona – przybyli do LA w pogoni za marzeniami. Cała trójka pozostaje bez dachu nad głową i Alice, wbrew rozsądkowi, pozwala im zamieszkać u siebie. Tak rozpoczyna się pasmo damsko-męskich komplikacji, które z czasem przekształcają się w coś o wiele więcej. To jednak nie koniec wrażeń. Prawdziwe emocje zaczną się, gdy do drzwi Alice zapuka jej dawny mąż... Czy dla miłości warto rozpoczynać wszystko od nowa?

Hallie Meyers-Shyer, scenarzystka i reżyserka „Wszystkich moich mężczyzn”, oparła fabułę swojego debiutanckiego filmu na zmieniającym się w ostatnich latach postrzeganiu rozwodu oraz skomplikowanych relacji łączących byłych małżonków. „Bardzo chciałam opowiedzieć historię kobiety, która rozwodzi się w wieku czterdziestu lat. Zauważyłam, że coraz młodsze kobiety znajdują w sobie odwagę i siłę, by dokonywać życiowych zmian, gdy zauważają, że ich związki nie funkcjonują tak, jak powinny. Bohaterka ‘Wszystkich moich mężczyzn’ nie czeka, aż się zestarzeje, lecz opuszcza męża, mimo że mają dwójkę dzieci. Wie, że ma czas, by zacząć wszystko od nowa, że czeka ją jeszcze mnóstwo życiowych przygód. Ekranowa podróż Alice polega na poszukiwaniu szczęścia i spełnienia. Różnica polega w jej przypadku na tym, że cała historia rozgrywa się już po słynnym i żyli długo i szczęśliwie, które przeważnie stanowi zakończenie podobnych opowieści.

Jest w tym filmie i sporo humoru, i potężna dawka romansu, i wiarygodny konflikt charakterów. ‘Wszyscy moi mężczyźni’ opowiadają o kobiecie, która podejmuje odważną decyzję o poszukiwaniu lepszego życia. Zaczynanie od zera nigdy nie jest łatwe i Hallie doskonale to rozumie, ale jej film jest pełen optymizmu i nadziei.” (Nancy Meyers, producent)

Dwie korony

produkcja: Polska, 2017
czas trwania: 92 min.
reżyseria: Michał Kondrat
dystrybucja w Polsce: Kondrat-Media
obsada: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Paweł Deląg, Artur Barciś, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski

Dwie korony” to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w Auschwitz. Zdjęcia dokumentalne zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech. W warstwie fabularnej filmu występują znakomici polscy aktorzy: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski i inni. W części dokumentalnej wypowiadają się znawcy życia o. Maksymiliana: osoby duchowne i świeckie, między innymi Kazimierz Piechowski, który spotkał o. Maksymiliana w czasie pobytu w obozie, a słowa, które od niego wówczas usłyszał, przemieniły go i ukierunkowały duchowo na całe życie... To film o niezwykłym człowieku, który oddał swoje życie, aby uratować inne. To film o wizjonerze, który przekraczał granice ludzkich ograniczeń. Jego odwaga, wiara i przekonanie o potrzebie wielkiej misji czyniły go niezwykłym i wyjątkowym.

To film o człowieku, który miał ambicje zmieniać świat. Częściowo mu się to udało, ale nie wszyscy znamy historię jego niezwykłego życia. Dzięki temu filmowi widzowie będą mogli poznać nie tylko jego niesamowite dzieła, ale także niezwykłą duchowość i charyzmę. O. Maksymilian Kolbe był osobą małomówną, ale zachwycał swoją postawą. Film pokazuje jego działalność w innych krajach oraz fenomen jego umysłu. Będąc młodym chłopcem opracował bardzo nowoczesne urządzenie, dużo doskonalsze niż ówczesny telegraf. Mało kto wie, że zaprojektował także pojazd do przemieszczania się między planetami. ‘Dwie Korony’ pokazują piękno umysłu zakonnika i ogromne zaangażowanie w rozwój klasztoru, który utworzył w Niepokalanowie i Japonii. Wierzę, że film będzie dla widzów ucztą duchową z elementami humoru.” (reżyser, Michał Kondrat)

Dunkierka

produkcja: Wielka Brytania, Holandia, Francja, USA, 2017
czas trwania: 106 min.
scenariusz i reżyseria: Christopher Nolan
dystrybucja w Polsce: Warner Bros.
obsada: Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles, Aneurin Barnard, James D’Arcy, Barry Keoghan

Film otwiera scena, w której wroga armia otacza setki tysięcy Brytyjczyków i aliantów. Oddziały uwięzione na plaży, między morzem a siłami przeciwnika, muszą stawić czoła niemożliwemu. Akcja filmu rozgrywa się na lądzie, na morzu i w powietrzu. Myśliwce RAF-u toczą podniebny bój z wrogiem ponad kanałem La Manche, starając się ochronić bezbronnych ludzi na ziemi. W tym czasie setki niewielkich łodzi z załogą złożoną zarówno z wojskowych, jak i cywilów, wyruszają w desperacką misję ratunkową, ryzykując życiem i ścigając się z czasem, aby ocalić choć garstkę żołnierzy.

Niewielu jest dziś reżyserów-autorów mogących kręcić, co chcą, jak chcą. I to na budżetowym poziomie pozwalającym zainscenizować pamiętny epizod II wojny światowej: ewakuację alianckich żołnierzy z francuskiej plaży w 1940 roku. Ale choć Nolan chwilowo ściga się w zasadzie tylko z samym sobą, nie spoczywa na laurach i w ‘Dunkierce’ proponuje nam intrygujący balans ‘nowego’ oraz ‘starego’. Kto zna jego twórczość, ten może mieć całkiem niezłe pojęcie o tym, jak wypadł jego najnowszy film. Ale nawet znawcy powinni szykować się na zaskoczenia. Te z gatunku pozytywnych. ‘Dunkierka’ to bowiem – w pewnym sensie – odwrotność ‘Incepcji’. Zamiast nieustannego świergotu ‘incepcyjnych’ dialogów wyjaśniających, co się akurat dzieje, dostajemy film niemal bez słów. Za ekspozycję służy wprowadzający – dość lakoniczny – odautorski opis sytuacji. Oraz ulotki, które Niemcy zrzucają na Dunkierkę, by zastraszyć aliantów. Ich treść wyjaśnia wszystko, czego potrzebujemy: ‘jesteście otoczeni, poddajcie się’. Nolan tymczasem wyczula nas na obrazy i dźwięki, na ‘dzianie się’. Stawia nam przed oczami czystą – i cichą – kartkę plaży, każąc nasłuchiwać wraz z żołnierzami, czy nie nadlatują bombowce. W efekcie byle wystrzał czy narastający w oddali warkot silnika mają tu niespotykaną siłę. Wszyscy znamy – z pierwszego teasera – imponujące ujęcie, w którym stłoczeni na molo szeregowcy z przestrachem spoglądają w niebo. To dobry przedsmak całości.” (Jakub Popielecki, Filmweb.pl)

Tarapaty

produkcja: Polska, 2017
czas trwania: 83 min.
scenariusz i reżyseria: Marta Karwowska
dystrybucja w Polsce: Next Film
obsada: Hanna Hryniewicka, Jakub Janota-Bzowski, Joanna Szczepkowska, Krzysztof Stroiński, Roma Gąsiorowska, Maria Maj

Przyjaźń to wcale nie taka prosta sprawa i Julka dobrze o tym wie. Ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek z nieodłącznym psem Pulpetem. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczyna się przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania – nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń.

A może by tak opowiedzieć bajkę dla dzieci, w której nikt nie będzie wgapiał się w swojego Iphona na ekranie ani na widowni, bohaterowie będą rozwiązywać zagadkę kryminalną szukając skarbu, żeby urozmaicić sobie wakacje. Ta historia wciągnie i dorosłych, nawiązując do wakacji spędzanych kiedyś na budowaniu domków na drzewie lub wojny na patyki. Wracania do domu z obdrapanymi kolanami, a nie z nowymi znalezionymi na telefonie pokemonami. Właśnie w sposób żywiołowy, z dziecięcą ciekawością i energią mamy stworzone ‘Tarapaty’, które dla dzieci będą uczestniczeniem w tej przygodzie, a dla dorosłych nostalgicznym i sentymentalnym obrazem, ale nie mniej ciekawym kryminałem, który mimo obecności tych najmłodszych, wcale nie będzie oznaczać głupiutki, infantylny czy nieznośnie naiwny. Mamy nie tylko fajerwerki zwrotów akcji, komedii omyłek i kawałek dynamicznego kina, ale również fantastyczne zwycięstwo ‘Tarapatów’ z każdym, kto próbuje umniejszać kinu dziecięcemu. A te jest często o wiele mądrzejsze i lepiej zbudowane, niż te dla ‘dorosłych’. To odświeżenie formy i przypomnienie o kreatywności w każdym gatunku filmowym. Pora na przygodę bez ograniczeń wiekowych!” (Fdb.pl)

Twój Vincent

produkcja: Wielka Brytania, Polska, 2017
czas trwania: 94 min.
scenariusz i reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
dystrybucja w Polsce: Next Film
obsada: Douglas Booth, Eleanor Tomlinson, Saoirse Ronan, Chris O'Dowd, John Sessions, Aidan Turner, Helen McCrory, Robert Gulaczyk

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. „Twój Vincent” opowiada właśnie tę historię - odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez sześć tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

Film, który jest biografią Vincenta van Gogha, przywołuje na ekran jego malarstwo, a jednocześnie opowiada o życiu artysty, pełnym pasji i dramatów, oraz o jego tajemniczej śmierci. Wokół żadnego innego artysty nie narosło tyle mitów i legend, co wokół van Gogha. Bywa określany jako męczennik, lubieżny satyr, szaleniec, geniusz lub próżniak. Jednak jego prawdziwa natura wyłania się z licznych listów, różnie w różnym czasie interpretowanych. Malarz wydawał się mieć tego świadomość, bo w jednym z ostatnich listów napisał: „Mogą za nas mówić jedynie nasze obrazy”. Twórcy filmu pozwolili sztuce opowiedzieć prawdziwą historię Vincenta van Gogha. „Twój Vincent” został nakręcony najpierw jako typowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej.

Ach śpij kochanie

produkcja: Polska, 2017
czas trwania: 100 min.
reżyseria: Krzysztof Lang
dystrybucja w Polsce: Monolith
obsada: Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Tomasz Schuchardt, Bogusław Linda, Andrzej Grabowski, Karolina Gruszka

Od kilku lat w Krakowie i okolicach znikają ludzie. W sumie 67 osób. Młody śledczy, Karski, wbrew swoim przełożonym, stawia hipotezę o seryjnym mordercy. Wkrótce w kręgu podejrzanych pozostaje tylko jeden człowiek: Władysław Mazurkiewicz zwany Pięknym Władkiem. To król życia, zamożny kobieciarz, szanowany obywatel, ale także człowiek o zaskakujących powiązaniach, hipnotycznym uroku i niejasnej przeszłości. Karski w trakcie śledztwa zaczyna napotykać na coraz większe trudności. Znikają dowody i akta spraw. Ludzie, którym ufał, odwracają się przeciw niemu, a między nim i podejrzanym tworzy się nietypowa relacja... A w tle całej sprawy jak duch pojawia się tajemnicza piękna kobieta.

Frantz

produkcja: Francja, Niemcy, 2016
czas trwania: 113 min.
scenariusz i reżyseria: François Ozon
dystrybucja w Polsce: Aurora Films
obsada: Pierre Niney, Paula Beer, Ernst Stötzner, Marie Gruber, Johann von Bülow

Niewielkie niemieckie miasto, lata 20., tuż po wojnie. Młoda Niemka, Anna, odwiedza miejsce spoczynku poległego na froncie narzeczonego. Ku swemu zdumieniu, dziewczyna spotyka nad grobem Frantza tajemniczego mężczyznę obcego pochodzenia. Mężczyzna, Adrien, okazuje się przybyszem z Francji. Przedstawia się jako przyjaciel zmarłego. Z biegiem czasu między Francuzem a Niemką zaczyna się rodzić osobliwa więź. Tylko czy Adrien rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje?

François Ozon próbował w kinie już chyba wszystkiego. Choć wydaje się to niemożliwe, autor ‘Sitcomu’ z każdym kolejnym filmem znajduje nowy sposób, by po raz kolejny zaskoczyć swoich widzów. Nie inaczej dzieje się także we ‘Frantzu’. Najnowszy film francuskiego twórcy to jednak coś więcej niż tylko narcystyczny popis kreatywności. Dzieło Ozona odsłania cały swój potencjał dopiero wtedy, gdy osobliwa mieszanka romansu i kryminału w stylu retro zamienia się w przekorny traktat etyczny. Ozon, w swoim stylu, wodzi widza za nos i bawi się naszymi domysłami dotyczącymi postaci Adriena. Gdy już jesteśmy skłonni uznać Francuza za dawnego kochanka Frantza, reżyser nagle myli trop i sugeruje, że mężczyzna przybył do Niemiec w celu uwiedzenia Anny. Mistrzostwo reżysera polega na tym, że niezależnie od przyjętego przez widzów punktu widzenia, jego film znakomicie sprawdza się jako melodramat o uczuciu skazanym na niespełnienie. Choć film francuskiego reżysera na każdym kroku podkreśla swoją staroświeckość, okazuje się jednak także na wskroś współczesny. Ozonowi udaje się sugestywnie odmalować na ekranie, panującą na niemieckiej prowincji , atmosferę nieufności, niechęci wobec obcych i nacjonalistycznego wzmożenia. Sekwencja, w której – na widok Adriena – bywalcy lokalnej gospody biorą w ręce kufle piwa, teatralnie wstają i intonują na całe gardła złowieszczą pieśń, ma w sobie trudną do stłumienia grozę. Podczas seansu trudno oprzeć się wrażeniu, że scena ta, po niewielkich modyfikacjach, mogłaby rozegrać się w dowolnym mieście współczesnej Europy.” (Piotr Czerkawski, Filmweb.pl)

Powered by CuteNews

Sponsorzy i partnerzy

Brak pluginu Flash